Povzetek projekta

SOOČAMO SE Z NARAVNIMI NESREČAMI – KAJ LAHKO STORIMO SAMI?
V zadnjem času se soočamo s številnimi naravnimi nesrečami doma in v svetu, da zato o tem vedno več razmišljamo, beremo, se seznanjamo in učimo. Prav to nas je pripravilo do tega, da smo se prijavili na razpis Zavoda za šolstvo za mednarodni projekt.
 V okviru projekta smo se usmerili v naravne nesreče, ki se pojavljajo v našem okolju, to so poplave in potresi. Z učenci smo z raziskovalnim delom pripravili pregled nesreč v zadnjem obdobju, iskali njihove vzroke, razmišljali o posledicah in o tem, kakšna je vloga posameznika ter posameznih ustanov v primeru naravne nesreče. Organizirali smo dan dejavnosti v okviru katerega smo izvedli tudi vajo evakuacije. Na matični šoli v Postojni ter na podružnični šoli v Studenem, kamor so se pridružili učenci podružnične šole iz Bukovja, evakuacijo v primeru potresa, na podružnični šoli v Planini pa evakuacijo v primeru poplave. K sodelovanju smo povabili številne strokovnjake, ki nam nudijo pomoč v primeru naravnih nesreč: Prostovoljno gasilsko društvo Postojna, Zdravstveni dom Postojna in reševalce nujne medicinske pomoči, Klub vodnikov reševalnih psov, Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje, Izpostavo Postojna in Center za obveščanje in reševanje, Gorsko reševalno službo, Policijsko postajo Postojna ter Agencijo Republike Slovenije za okolje.
Na naše vabilo so se odzvali prav vsi in učencem so predstavili svoje delo v primeru potresa ali poplave ter opremo, ki jo pri tem uporabljajo. V okviru delavnic so se učenci tudi sami  seznanili s nekaterimi postopki in ravnanji ter preizkusili. Poskušali so se vživeti v njihovo delo in odgovornosti, ki jih v večini primerov opravljajo prostovoljno.
V okviru pouka so učenci pripravljali plakate na temo potresa, literarno in likovno ustvarjali, spoznavali zgodbe ljudi, pripravili in obdelali anketo o potresu in izmenjevali izkušnje z partnerskima šolama. Dogajanje smo objavljali na spletni strani, ki se bo dopolnjevala še celo šolsko leto.
Z novimi spoznanji in ustvarjanjem sta bili oblikovani dve zloženki Jakob svetuje ob potresu in Jakob svetuje ob poplavi. Jakob je pastirček, ki je v davnini rešil Postojnčane pred strašnim zmajem in je upodobljen tudi v znaku naše šole. Učenci prvih razredov so upodobili lutki Jakoba gasilca in Jakoba reševalca, učenka iz petega razreda pa je njuni podobi spravila na papir in tako nas gasilec Jakob in reševalec Jakob peljeta preko nevarnosti potresa in poplave na varno tudi v okviru tega projekta. Za strokovne delavce šole pa je bila organizirana tematska konferenca z naslovom Prva pomoč in varnost v šoli in so tako pridobili številna znanja za ravnanje v primeru poškodb.


Ni komentarjev:

Objavite komentar